Gaśnice


Odpowiednio dobrany, zamontowany i oznakowany sprzęt gaśniczy pozwoli na zwalczenie pożaru w jego zarodku. Podręczne gaśnice powinny być łatwo dostępne.

Zapytaj o ofertę – Poznaj nasze gaśnice

Zapoznałem się z Polityką Prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie zgłoszenia.

Gaśnice, jako element Podręcznego Sprzętu Gaśniczego, są jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków zwalczania się pożarów w ich wczesnej fazie. Zawdzięczają to przede wszystkim nieskomplikowanej budowie, która jednocześnie gwarantuje ich wysoką niezawodność. Dzięki prostej konstrukcji i intuicyjnej obsłudze w sytuacji zagrożenia eksploatować je może nawet nieprzeszkolony personel, który w każdej chwili może przystąpić do działania.

Ważnym aspektem jest również wybór właściwej gaśnicy. Jednymi z istotnych kryteriów, które warto wówczas brać pod uwagę, są: powierzchnia obiektu (i związane z tym przypisane do nich klasy zagrożenia pożarniczego) czy rodzaj składowanych przedmiotów i materiałów. Co dla wielu ludzi oczywiste, stanowią one również niezbędny element, który musi znajdować się w każdym samochodzie.

Zadbanie o sprawność środka gaśniczego

Posiadanie odpowiednich środków podręcznego sprzętu gaśniczego w odpowiednich ilościach nie załatwia jednak sprawy raz na zawsze. Szalenie istotna jest bowiem sprawność samego sprzętu, dlatego powinniśmy zadbać o okresowe przeglądy gaśnic. Przegląd gaśnic jest nam w stanie zagwarantować, że sprzęt zadziała zawsze wtedy, kiedy będzie potrzebny i pozwoli uchronić się przed eskalacją ognia i poważniejszymi zniszczeniami.

Firma Mark zajmuje się doborem odpowiedniego sprzętu gaśniczego, jego montażem i oznakowaniem zgodnie z obowiązującymi normami PN-EN ISO. Oferujemy również okresowe przeglądy hydrantów. Wszystkie prace wykonywane są przez zespół doświadczonych praktyków.

Dlaczego jest to tak istotne?

Jedną z podstawowych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest poczucie pracowników, że zakład pracy wypełnia swoje obowiązki w zakresie zapewnienia im bezpieczeństwa. Legalizacja gaśnicy, czyli zadbanie o jej dobry stan, jest wprost niezbędne – w przypadku zagrożenia, może się przecież okazać, że sprzęt jest niesprawny, a przez to bezużyteczny. Konsekwencje takich zaniedbań mogą być naprawdę poważne i nie ograniczać się tylko do strat materialnych.

Podstawowe informacje o legalizacji gaśnicy

W autoryzowanych punktach ochrony przeciwpożarowej można oddać gaśnice do kontroli, co nazywane jest właśnie legalizacją. Taki przegląd należy wykonywać regularnie, czyli raz na rok. Przegląd powinien być wykonany przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę, aby mieć stuprocentową pewność niezawodności sprzętu w razie potrzeby. Niektórych zniechęca ten obowiązek, jednak cały proces jest naprawdę szybki i bezproblemowy, więc nie ma się co obawiać straty czasu. U niektórych osób może pojawić się również wątpliwość, dlaczego tak naprawdę trzeba poddawać gaśnicę kontrolom, skoro jest na okresie gwarancyjnym. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wraz z upływem czasu gaśnica może ulec samoistnie uszkodzeniom, w tym zerwaniu plomby lub rozszczelnieniu. Nie jest to przy tym argument wyrwany z kontekstu – takich przeglądów wymagają sami producenci gaśnic.

Jakie aspekty są brane pod uwagę podczas sprawdzania sprawności gaśnicy? Na początku należy oczywiście sprawdzić, czy jest ona na gwarancji, po drugie, czy jest sprawna i ma środek gaśniczy, a na koniec zweryfikować pod kątem ewentualnych uszkodzeń, czyli na przykład wcześniej wspomnianych plomb. Specjalista po wykonanym przeglądzie spisze protokół oraz wyznaczy termin następnego przeglądu, aby wiedzieć, kiedy się zgłosić ponownie. Ważna uwaga: to, że zaleca się wykonywania przeglądu sprzętu raz w roku nie oznacza, że jest tak każdorazowo. W niektórych przypadkach i rodzajach gaśnic, trzeba iść do kontroli z nią częściej, dlatego zawsze warto kierować się zaleceniami samego producenta co do produktu.

Przepisy prawne dotyczące posiadania gaśnicy

Zgodnie z polskimi przepisami przeciwpożarowymi podręczny sprzęt gaśniczy musi znajdować się w kluczowych miejscach obiektów, które najbardziej zagrożone są wystąpieniem pożaru. Polska Norma precyzyjnie określa rodzaj gaśnic, w jakie powinny być wyposażone obiekty, w zależności od grupy pożarów, jakie mogą w nich wystąpić – gaśnice bowiem różnią się przeznaczeniem. Obowiązujące obecnie przepisy nakazują stosowanie w budynkach gaśnic, w których masa czynnika roboczego wynosi co najmniej 2 kg, natomiast w przypadków pojazdów osobowych masa ta powinna wynosić co najmniej 1 kg.

Dlaczego warto skorzystać z oferty Mark w zakresie serwisu i konserwacji gaśnic?

Szeroki wybór sprzętu czołowych producentów

Atrakcyjne ceny „na każdą kieszeń”

Szybka dostawa i montaż oraz profesjonalne doradztwo

Zapytaj o ofertę – Poznaj nasze gaśnice

Zapoznałem się z Polityką Prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie zgłoszenia.

Firmę MARK tworzy zespół fachowców w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, posiadających bogate doświadczenie zdobyte podczas zawodowej służby w Państwowej Straży Pożarnej, poparte solidnym przygotowaniem merytorycznym i wiedzą nabytą dzięki uczestnictwu w specjalistycznych kursach i konferencjach. Nasze kompetencje wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu jesteśmy w stanie kompleksowo podejść do realizacji  skomplikowanych projektów i dobierać dla naszych Klientów rozwiązania optymalne pod kątem bezpieczeństwa i ceny.